Apskates objekti

Kapsēdes Rudais akmens-bedrīšakmens


Apraksts:

Bedrīšakmeņi uzskatāmi par senākajiem zināmajiem kulta akmeņiem. Apaļās iedobītes to virsmās ieveidotas izmantojot kādu citu nelielu akmeni pirms vairākiem tūkstošiem gadu. To patiesā nozīme vēl līdz mūsdienām nav noskaidrota, bet ir izvirzītas vairākas versijas par to, kāpēc senais cilvēks tās darinājis. Piemēram, atzīmējis cilvēka dzimšanu vai nāvi, veidojis zvaigžņu karti, veicis reliģiska rakstura rituālu, saimnieciskiem nolūkiem, tautas medicīnai un vēl citi pieņēmumi.

 

Tipoloģija: Bedrīšakmens-arheoloģiskas nozīmes akmens, dižakmens.

 

Izmēri: 3,9 m garš, 2,8 m plats,līdz 2 m augsts,apkārtmērs 11,50 m ,tilpums 11 kubikmetri.

 

Ģeoloģiskais apraksts: Rapakivi granīts-rūsgani brūns. Tekstūra plankumaina, ko nosaka nevienmērīgais neliela daudzuma ovoīdu izvietojums iezī. To izmēri sasniedz 4-5 cm un plagioklāza apmalīšu biezums ir līdz 3-5 mm. Akmens virsma ievērojami, bet nevienmērīgi sadēdējusi. Akmeni šķeļ vairākas plaisas. Tas atrodas sākotnējā vietā.

 

Kultūrvēsturiskais apraksts: Akmeņu pētniecības projekta ietvaros, Latvijas Petroglifu centra ekspedīcijā 2008.gada 5. aprīlī atklāts, ka līdz šim plaši pazīstamais dižakmens ir arī arheoloģijas piemineklis – līdz šim nezināms bedrīšakmens. Akmens virspusē ir vismaz 7 pārliecinošas kvalitātes bedrītes, kas ieveidotas, domājams, bronzas laikmetā, t.i. jau krietni pirms mūsu ēras. Viens no nozīmīgākajiem atklājumiem 2008. gadā.

Akmens virsmā atrodamas arī urbuma vietas, kas liecina, ka akmeni kaut kad nezināmos laikos bijis iecerēts sašķelt.

 

Cienīsim un sargāsim savu vēsturi!

 

Medzes pag.

Dalies:

facebook.com
twitter.com
draugiem.lv


Sadarbības partneri