Apskates objekti

52”Odziņu” bedrīšakmens


Apraksts:

Bedrīšakmeņi  uzskatāmi par senākajiem zināmajiem kulta akmeņiem.Apaļās iedobītes to virsmās ieveidotas izmantojot kādu citu nelielu akmeni pirms vairākiem tūkstošiem gadu.To patiesā nozīme vēl līdz mūsdienām nav noskaidrota,bet ir izvirzītas vairākas versijas par to,kāpēc senais cilvēks tās darinājis.Piemēram,atzīmējis cilvēka dzimšanu vai nāvi,veidojis zvaigžņu karti,veicis reliģiska rakstura rituālu,saimnieciskiem nolūkiem,tautas medicīnai un vēl citi pieņēmumi.

 

Atrašanās vieta:Grobiņas novads, Medzes pagasts, Liepājas-Ventspils šosejas malā,dabas liegumā pie pagrieziena uz „Ievkalniem”.

 

Tipoloģija:Latvijas mēroga dižakmens,bedrīšakmens-arheoloģiskas nozīmes akmens.

 

Izmēri:Tilpums 16 kubikmetri,svars 43 tonnas.

 

Kultūrvēsturiskais apraksts:Akmens pārvietots.

 

Savu vārdu akmens ieguva 2008.gadā, kad Latvijas Petroglifu centra ekspedīcijā tas tika pamanīts,apsekots un nosaukts tuvāko māju vārdā.

Ievērojams  ar to,ka atradās Kalnmaļu(Mātras)pilskalna un  senpilsētas tiešā tuvumā un, ka tā virsmā tika atklātas bedrītes,viena īpaši izcilas kvalitātes bedrīte-7 cm diametrā,1,3 cm dziļa.

Akmeni kā arheoloģijas pieminekli bija jāņem valsts aizsardzībā,bet tas netika izdarīts…un 2011.gadā atklājās, ka ievērojamais akmens,lauksaimnieciskas darbības rezultātā ir aprakts!

 

Senvieta pēc šādiem zemes darbiem ir izpostīta,tomēr akmens, kā vēstures liecinieks bija tā vērts, lai  tiktu izrakts.

2013.gada augustā,Grobiņas novada domē.tika pieņemts lēmums akmeni izrakt un pārvest uz pagastam piederošu zemes gabalu, kas atrodas 1,4 kilometri uz Z no akmens sākotnējās  atrašanās vietas.Tas arī veiksmīgi tika izdarīts.

Akmens senāk ir urbts,plēsts un varbūt pat spridzināts.Viena puse nošķelta,palikušas tikai dažas atlūzas.Vēl pāri visam akmenim iekalta 5 cm plata un 1,3 cm dziļa rieva,kurā ieurbti 15 urbumi.DR pusē iekalts arī gada skaitlis 1960, kas labi redzams,kad saules stari krīt slīpi uz akmeni.

Cik zināms akmens ir divas reizes izglābies no bojāejas - tas kādreiz nesekmīgi mēģināts sašķelt,bet 2011.gadā tas tika aprakts zemē.

 

Odziņu bedrīšakmens glābšana ir tikai otrais liela izmēra kultūrvēsturiska akmens pārvietošanasgadījums Latvijas vēsturē. Pirmais bija Lielvārdē esošās „Lāčplēša gultas” akmens pārvietošana.

Latvijas Petroglifu centrs ir publiski izteicis atzinību Grobiņas novada pašvaldībai un visiem, kas veica un piedalījās šī dabas un vēstures ziņā vērtīgā akmens glābšanas darbos!

Cienīsim un sargāsim savu vēsturi!

 

Dalies:

facebook.com
twitter.com
draugiem.lv


Sadarbības partneri