Jaunumi

Putnu vērošana Grobiņas novadā

Putnu vērošana Grobiņas novadā

Pavasaris ir īstais laiks, kad doties putnus lūkot un ausīties. Putnu vērošana var kļūt par interesantu aktivitāti ģimenes un draugu lokā un, iespējams, pat pāraugt hobijā vai aizrautīgā sacensībā, kurš atklās vairāk putnu!

 

Grobiņas novadā ir plaša dabas daudzveidība no jūras piekrastes, ezeriem un mitrājiem. Grobiņas novadu šķērso putnu migrācijas ceļi un putnu iecienītas atpūtas un ligzdošanas vietas. Grobiņas novada dome, sadarbībā ar ornitologu Ritvaru Rekmanis ir sastādījuši 11 putnu vērošanas maršrutus no Tāšu ezera līdz Brienamajam purvam.

 

Katrs interesents var lejuplādēt maršruta aprakstu un doties savā Pavasara pārgājienā, atklājot dabas daudzveidību vērojot putnus un viņu uzvedību.

 

 

Putnu un tauriņu vērošanas maršruti Grobiņas novadā

 

 1. Tāšu ezers
 2. Kapsēde
 3. Grobiņa
 4. Dzintara taka
 5. Ālande
 6. Dubeņu karjers
 7. Vītiņu pļavas
 8. Brienamais purvs
 9. Mazgavieze
 10. Penta dīķis
 11. Ķīvītes

 

 

*Kas ir putnu vērošana?

Par putnu vērotāju nepiedzimst. Par putnu vērotāju kļūst. Dažs sāk vērot putnus, studēdams ornitoloģiju vai kādas citas dabas zinātnes, cits šim vaļaspriekam pievēršas, būdams dabas mīļotājs, cits savukārt tur rokās nonākušu grāmatu par putniem un pēkšņi saprot, ka visus spārnaiņus grib atrast, skatīt un atpazīt dabā, ne bildēs.

Lai vērotu putnus un kļūtu par labu putnu pazinēju, nav jābūt ornitologam, putnu vērotāji pārstāv visdažādākās profesijas. Galvenais – jābūt interesei par putniem un dabas mīlestībai. Tas arī viss. Pārējais nāks ar laiku – gan putnu vērošanas optika, gan grāmatas par putnu sugu noteikšanu un audioieraksti putnu pazīšanai pēc to balsīm.

Putnu vērošana ir lielisks brīvā laika pavadīšanas veids. Tie, kas nopietni aizrāvušies ar putnu vērošanu, vairs netiek no tās vaļā. Putnu vērošana daudziem kļūst par lielu sirdslietu un dedzīgu aizraušanos, kam beigās ir pakārtotas citas ikdienas aktivitātes un aktualitātes. Putnu vērotājs, pat īpaši nedomājot par to, pamana un saklausa putnus sev apkārt, pazīst tos pēc skata, bet, ja neredz, tad atpazīst pēc balss. Jo putnu cilvēks vienmēr, lai ko arī darītu un domātu, ir ar putniem.

 

 

*Kas nepieciešams, lai vērotu putnus?

Optika

Lai vērotu putnus, noteikti ir nepieciešams binoklis, kas dod iespēju putnus labāk apskatīt un pamanīt daudzas detaļas, ko izdarīt ar neapbruņotu aci nav iespējams.

Ko nozīmē uz binokļa redzamie skaitļi? Pirmais skaitlis apzīmē binokļa palielinājumu, bet otrais – ārējās lēcas diametru milimetros. Jo lielāks pirmais skaitlis, jo lielāks būs palielinājums, jo lielāks otrais skaitlis, jo labāku attēlu binoklis rādīs sliktas redzamības apstākļos (krēsla, nokrišņi u.tml.) un lielāks būs redzes leņķis. Optimālākie binokļa parametri putnu vērošanai ir 8X35, 8X40, 10X40, 10X50. Lielāka palielinājuma binokli (lielāku par 10X...) nevajadzētu pirkt, jo tāds binoklis būs smagāks, tam būs šaurāks redzes leņķis un to būs grūtāk ilgstoši noturēt pie acīm. Būtu vēlams, ka binokļa lēcas ir pārklātas ar speciāliem attēlu dzidrinošiem pārklājumiem, kas ir sevišķi būtiski, putnus vērojot sliktos redzamības apstākļos. Tāpat ir svarīgi, lai binokļa korpusam būtu gumijas vai cits sargājošs prettriecienu pārklājums.

Ja vajadzīgs lielāks optiskās ierīces palielinājums (piemērām, jūras putnu vērošanai), nepieciešams iegādāties teleskopu. Vērojot putnus, teleskops noteikti jāuzstāda uz stingra statīva, jo pie lielajiem teleskopa palielinājumiem, turot to rokās, attēls būs kustīgs un putns tajā slikti apskatāms. Putnu vērošanai parasti lieto teleskopus ar 20-kārtīgu līdz 35-kārtīgu palielinājumu. Iespējams iegādāties teleskopus ar „zoom” okulāru, kas dod iespēju putnu saskatīt no 20-kārtīga līdz 60-kārtīgam palielinājumam. Iegādājoties teleskopu, jāraugās, lai ārējās lēcas diametrs nebūtu pārāk mazs, jo tādā gadījumā attēls būs tumšs un nekvalitatīvs. Parasti putnu vērošanai labi der teleskopi ar ārējās lēcas diametru 80 milimetri.

 

 

*Putnu noteicējs

Lai saprastu, ko tad binoklī redzam, nepieciešama ornitoloģiskā literatūra – tā saucamie putnu noteicēji. Putnu izskats ir visnotaļ mainīgs, putna spalvu tērpu ietekmē gan putna vecums, gan sezona – ligzdošanas, neligzdošanas, ziemošanas, spalvu maiņas laiks.

Kā ieteicamāko putnu noteicēju putnu vērošanai Latvijā var minēt nu jau par klasiku kļuvušo grāmatu „The Most Complete Field Guide to the Birds of Britain and Europe” (Mullarney K., Svensson L., Zetterstrom D., Grant P.J. 1999. London, Harper Collins Publishers), kur kvalitatīvos zīmējumos ir apskatāmas visas Eiropā sastopamās un reti no citiem reģioniem ieceļojošās putnu sugas, pie tam dažādos spalvu tērpos atkarībā no vecuma un sezonas. Turklāt šis putnu noteicējs ir nopērkams Latvijas grāmatnīcās.

Precīzas ziņas par Latvijā sastopamajām putnu sugām, to dzīvesvietām, uzvedību un balsīm iespējams atrast LOB izdotajās grāmatās "Latvijas meža putni", "Latvijas lauku putni" un "Latvijas ūdeņu putni". 

Vēlāk, kad putnu vērošana kļūs jau par īstu aizraušanos, savu ornitoloģisko bibliotēku būs iespējams papildināt ar citiem labiem putnu noteicējiem, kuri šobrīd plašā klāstā pieejami dažādos dabas literatūras tirdzniecības veikalos internetā (www.amazon.com, www.wildlifebooks.com, www.nhbs.com u.c.).

  

 

*Piemērots apģērbs

Putnu vērošana notiek brīvā dabā un Latvijas platuma grādos laika apstākļi bieži vien ir nepastāvīgi un mainīgi. Tāpēc, dodoties vērot putnus, savlaikus ir jāpadomā, ko vilkt mugurā. Viens piemērs – aprīļa nogalē Rīgā var būt silts un saulains, cilvēki var baudīt pirmās pavasara siltās dienas un staigāt T-kreklos, tajā pašā laikā populārākajā putnu pavasara migrācijas vērošanas vietā Kolkasragā laika apstākļi var būt tādi, ka tur komfortabli justies iespējams vien ziemas apģērbā tērptam.

Pirms katras došanās putnu vērošanā jāpadomā, uz kurieni būs brauciens, jāpalūko laika apstākļu prognozes. Ja jābrauc uz piekrasti, jārēķinās, ka pie jūras bieži vien var pūst spēcīgs un auksts vējš. Ja dodas putnos karstā vasaras dienā, jāatceras, ka var pārsteigt negaisa lietusgāze. Jebkurā gadījumā putnu vērotāja ekipējumā ar laiku vajadzētu sagādāt gan nemirkstošus zābakus, kā arī siltu, vēju un nokrišņus aizturošu, tajā pašā laikā „elpojošu” apģērbu.

 

 

 

*Lauka piezīmes

Lauka piezīmes (pierakstu bloks) nepieciešamas, lai atzīmētu savus novērojumus – pierakstītu novērotās sugas un aprakstītu nepazīstamos putnus. Nepazīstamos putnus vienmēr ir labāk aprakstīt vai uzzīmēt to skici, nekā paļauties uz atmiņu. Ir ļoti viegli kļūdīties, pēc atmiņas meklējot noteicējā sugu, kura atbilstu iegaumētajām pazīmēm. Lauka piezīmēm labāk izmantot zīmuli nevis pildspalvu, tad, pierakstiem izmirkstot, piezīmes neizplūdīs.

 

 

*Informācija no Latvijas Ornitoloģijas biedrība

* Foto Igors Deņisovs

Dalies:facebook.com twitter.com draugiem.lv

Sadarbības partneri