Jaunumi

Zelta Rudens Grobiņas novadā!

Zelta Rudens Grobiņas novadā!

#ZeltaRudens Grobiņas novadā!

 

Kad no kokiem krīt lapas, tās nepaliek mierīgi guļam uz zemes. Nē, vēja uzpūstas, tās virpuļo gaisā. Vējš vienmēr vēlas rotaļāties ar rudens lapām. Spēlēties un dejot. Būdams nerātns, viņš uz lapām pūš tik stipri, līdz tās uzvirpuļo augšup, trakulīgi dejo un griežas uz riņķi. Izskatās, it kā lapas lidotu. Ak, es ar gribētu tā dejot! – nopūšas ceļotājs, sēdēdams uz parka soliņa… Ja lapas var draiskoties, to droši vien varam arī mēs. Vai tad ne?

 

Ekskluzīvs #ZeltaRudens piedāvājums Grobiņas novadā:

 

#1 Grobiņa rudenī!  Vienas dienas laikā Grobiņā var paspēt izstaigāt Ālandes upes atpūtas kompleksu, doties ekskursija ar gidu tumsas aizsegā, apmeklēt Zentas Mauriņas piemiņas istabas, doties izjādē ar zirgu pa meža takām vai aizraujošā braucienā ar ratiem pa Grobiņu un tās apkārtni.

 

   Ālandes upes atpūtas komplekss ir jaunākais no atpūtas piedāvājumiem Grobiņā. Tā ir gandrīz trīs kilometru gara pastaigu taka gan Ālandes upi, kuras maršrutā iekļauta Grobiņas viduslaiku pils, seno Kuršu pilskalns ar senpilsētu un Grobiņas arheoloģiskā ansambļa objekti. Pastaigu laikā ir iespēja izzināt stāstus no grāmatas "100 stāsti par Grobiņas novadu". Bet, nonākot Pils ielā, pastaigu pa jauno taku var beigt vai sākt ar Grobiņas novada akmeņu stāstiem. Līdzās vietai, kur tiltiņš šķērso upi, ir izveidots runājošs vides objekts, kur iespējams šo akmeņu stāstus noklausīties un varbūt tas radīs interesi tos visus apskatīt dabā. Grobiņas novads pagaidām ir vienīgā vieta Latvijā, kur atklāts ievērojams skaits bedrīšakmeņu, kas uzskatāmi par senākajiem zināmajiem kulta akmeņiem.

 

Lai Grobiņas iepazīšana kļūtu vēl aizraujošāka, ir iespēja pieteikt ekskursiju kopā ar gidu un doties pastaigā, ieklausoties stāstos par seno Kuršu ostu, raganām un sāls pūtējiem, Grobiņas viduslaiku notikumiem.

 

   Ja dodat priekšroku piedzīvojumam ar līdzpārdzīvojumu un mazliet pabaisu noskaņu – lūdzu jums ekskursija vakara tumsā! "Nakts gids", kad mēness gaismā upes spogulī atspulgu met pilskalna mūri un dzirdami stāsti no vēstures. Tumsas aizsegā tie dažkārt šķiet tik baisi, ka tā vien liekas – tepat, tepat šļakst vikingu laivu airu šķeltie Ālandes ūdeņi vai šķind vācu krustnešu zobeni. Vai tik tur tumsā neatskanēja tās meitenes vaidi, kas par sodu iemūrēta pilsdrupu sienās? Bet varbūt tur gardi nosmejas kāda sadedzinātā ragana?

 

Ekskursijas ar gidu pieteikt pa tālruni 22024940.

 

   Viena no spilgtākajām Grobiņas vizītkartēm ir rakstniece Zenta Mauriņas, kas te dzīvojusi kopš sešu mēnešu vecuma un tālāk dzīvē devusies jau kā nobriedusi personība, kļūst par vienu no visvairāk tulkotajiem latviešu literātiem. Tajā pašā ēkā, kur rakstniece pavadījusi savu bērnību, arī skumjos brīžus, slimības dēļ paliekot piekalta uz mūžu ratiņkrēslam, iekārtotas rakstnieces piemiņas istabas. To vadītāja Maija Rolava ikvienu apmeklētāju sagaida kā personisku viesi un tās sarunas, ko Maija prot rosināt, liek gandrīz vai izjust pagājušā gadsimta sākuma gaisotni, kad šai mājā dzīvoja Mauriņu ģimene: dakteris Roberts Mauriņš, kas rūpējās par slimniekiem plašā apkārtnē, ar savu daiļo un muzikāli izglītoto sievu vācieti Melāniju un kuplo bērnu saimi, kam, diemžēl, lai gan tēvs bija ārsts, ne visiem bija lemts piedzīvot garu mūžu.

 

Viesošanās Zentas Mauriņas piemiņas istabās dāvās arī iespēju iepazīties ar vērtīgajiem jaunumiem – rakstnieces personiskajām mantām, kas tikai pirms pusgada saņemti dāvanā no Vācijas, Badkrozingenas, kur mūsu novadniece kopā ar vīru Konstantīnu Raudivi pavadīta pēdējos 12 sava mūža gadus: galdu, dekoratīvu krūku, divas bildes un plašu atskaņotāju, pie kura, klausoties savus mīļākos muzikālos ierakstus, Zenta Mauriņa pavadījusi daudz laika. Ārpus darba laika apmeklētāju ērtībām vēlams iepriekš pieteikties pa tālruni 26191522.

 

   Laiks paskrējis gluži nemanot un, šķiet, vēders prasa savu. Aukstajā laikā gribas siltumu, gribas sajust krāsnī sprakšķošas malkas smaržu un baudīt uz īstas uguns gatavotu ēdienu. Tādu sātīgu un barojošu. Nedēļas nogalēs kalēja smēdē izveidotā dizaina kafejnīcā "Ivetas Ķēķis" garšas un gaisotnes baudītājus pārsteigs izcilie ēdieni, kas gatavoti uz kalēju smēdes uguns. Ēdienkarte tajā ir no visas pasaules un katru nedēļas nogali kāds ēdiens nāk kā pārsteigums. Tā nav tikai maltīte, tas ir process – lēns un relaksējošs – ko izbaudīt un piedzīvot!

 

Tālrunis sīkākai informācijai 29433552

 

   Pēc sātīgā ēdiena uznāca miegs? Nekādas gulēšanas! Jura staļļi saimnieks Juris jau iejūdzis zirgus un dodamies izbraukumā! Tādā laikā, kāds ir šajā rudenī, protams, ratos vai izjāde zirga mugurā, zem zirga pakaviem čaukst rudens lapas meža ceļā. Un pavisam labam noskaņojumam Jura humora pilnie stāsti par vietām un notikumiem Grobiņā.

 

Tālrunis sīkākai informācijai 29359778

 

   Bet varbūt ir interese apskatīt kaut ko pavisam savdabīgu? Nenovērtēto lietu muzejs – tā krājumu, kas izveidots pašu rokām, nosaukuši SIA "Liepājas RAS" atkritumu poligona "Ķīvītes" darbinieki. Šī vieta atrodas pavisam netālu no "Ivetas ķēķa" un "Jura staļļiem". Un tur plašā ekspozīcijā izkārtoti interesanti atradumi, kas izmesti atkritumos, izglābti un kalpo kā vēstures un sava laika liecības. Ja līdzi paņemti šķirošanai paredzēti atkritumi, tos bez maksas varat atstāt turpat "Ķīvītēs". Un arī ieskatīties grāmatu skapī. Arī tur izvietotas atkritumos atrastās grāmatas, kas kādam varētu būt pavisam interesantas. Un iespējams arī pieteikt ekskursijas pa poligonu, lai iepazītos ar atkritumu apsaimniekošanas niansēm.

 

Interesēties pa tālruni 26590414

 

#2 Bārtas tautastērpa krāsas un nakts romantika

 

Kādā no nākamajām atpūtas dienām ceļš var aizvest uz Bārtas pusi. Plānojot šo ekskursiju, noteikti ir vērts apmeklēt Bārtas muzeju, kur iespējams aplūkot un jaunatklāt Bārtas tautas tērpu un katru no tā daļām atsevišķi. Vai jūs zināt, kā radušās šī tērpa krāsas? Nē? To noteikti pajautājiet muzeja vadītājai Aijai Ķudai, viņai par to ir daudz, ko pastāstīt. Tāpat kā par šī tērpa darinātājiem. Un tās bijušas ne tikai dāmas – čaklās rokdarbnieces. Savulaik gan brunčus audis, gan daiļos zīļu vainagus darinājis, gan tautas tērpa kreklu smalkos izšuvumus veidojis arī Bārtas etnogrāfiskā ansambļa viens no vadītājiem Zigurds Rukuts. Arī par pašu ansambļa vēsturi daudz ko uzzināsiet. Un, ja vien būs vēlēšanās, apmeklētajiem dota iespēja muzejā līdzdarboties – gan pieaugušajiem, gan bērniem.

 

Apmeklētāju ērtību dēļ vēlams iepriekš sazināties pa tālruni 28687254.

 

Pēc Bārtas muzejā pavadītā laika droši vien gribēsies kārtīgi izkustēties. Pavisam netālu ir Dunikas purva laipa, kas atklās gan skaistus skatus, gan būs arī lieliska fiziskā slodzīte. Un pēc tādas pastaigas var arī nedoties mājās, bet palikt un nakšņot pie Bārtas upes elegantos apsildāmos ģimenes atpūtas namiņos, izmantojot pirts priekus un janvārī pārsteidzot ģimeni un draugus ar lielisku pikniku Bārtas upes krastā atpūtas bāze "Ods", kur iespējams arī izsildīties baļļā un skaistās telpās nosvinēt arī lielākus un mazākus svētkus.

 

Interesēties pa tālruni 26564001

 

#3 Rudenī ar laivu – tas tik ir piedzīvojums!

 

Laivošana – tā ir vasaras izklaide! Piekritīsiet, ka tā domā daudzi? Pienācis laiks lauzt šo stereotipu! Kā? Pašiem izbaudot laivu braucienu rudens vidū. Bārtas upes līkumi un gleznainie krasti ir skaisti arī šajā laikā, savukārt, laivu operators "Krastiņu laivas" ir gatavs ikvienam interesentam šo prieku nodrošināt. Braucienu garumu iespējams plānot no dažādām vietām Bārtas upē, izvēloties piemērotu distanci atbilstoši laivā sēdošo drosmei, fiziskajām prasmēm un vecumam.

 

Vairāk informācijas pa tālruni 29435190

 

 

 

Un pēc šādas izklaides atkal karsta pirts "Odā" būs piemērotākais, ko vēlēties. Starp citu, viens no maršruta galapunktiem ir šajā kempingā. Vakarā, kad nogurums jau pieveicis, vēl miegā laižoties, ir tik romantiski pavērot debesīs zvaigznes, kas spēlējas pie namiņa loga rūts jumta korē. Ar labunakti!

 

#4 Tāšu muižas stāsts

Kad celtniecības arheologs Juris Zviedrāns kļuva par Tāšu muižas saimnieku, no kādreizējā greznuma bija palikusi tikai čaula, tikai aplupis gliemežvāks un vajadzēja bagātīgu iztēli, lai gara acīm skatītu šo vietu tās ziedu laikos.

 

 

 

Kamēr tur mitinājās skola un kolhoza kantoris, ēku saudzēja, taču tad sāka postīt. Ne jau metāla zagļi vien tur ciemojās. Kāpēc apkārt¬nes iedzīvotājiem malku vest no meža, ja var aiziet uz muižu un noplēst no sienām paneļus?

 

 

 

Jaunajam saimniekam vajadzēja ne tikai pacietību, lai muiža pamazām sāktu atgūt kādreizējo spožumu un iekļautos Latvijas pērļu rotā. Vispirms bija nepieciešama prasme saklausīt to, ko stāsta ēka ar tajā saglabājušos seno dienu atblāzmu – baltiem baroka stila kamīniem, grīdas akmens plāksnēm un no Gotlandes smilšakmens veidoto galvenās ieejas portālu.

 

 

 

Zviedrāns klausījās mājās stāstīto un ievēroja trīs principus. Viens – vecam jāizskatās vecam. Otrs – ēkas restaurēšanā jāizmanto materiāli, kādus lietoja ēkas būvēšanai. Trešais – māja nepielāgojas cilvēkam, cilvēks pielāgojas mājai. Vārdu sakot, senatnes elpu pārliecinošāk saglabāt var tad, ja atrod senus priekšmetus, un tos var iegūt galvenokārt nojaucamās mājās. Izjust senatnīgumu tagad palīdz baroka stila kalumiem apdarināta lāde, unikāls dārza sols, logu stikli no 17. gadsimta, greznas logu viras.

 

 

 

Arī dārzs un parks atgūst kādreizējo izskatu. Sārtojas rozes, kādas tās bija pirms diviem un dažas šķirnes pat pirms trijiem gadsimtiem, pavasaros zied veco šķirņu ābeles, smaržo ceriņi un plešas sausseržu krūmi.

 

 

 

Juzdama, ka ir saprasta un uzklausīta, muiža atver dvēseli un atbild. Kad greznajā slēdzenē noklikšķ at-slēga, šķiet, ka ieradies pats barons Korfs, kurš tikko atgriezies no Austrumprūsijas, kur pārraudzījis īpa-šumus un sarunājis kamīna meistaru, kas ieradīsies Tāšu muižā uzmūrēt septīto kamīnu. Seši jau ir, bet viņš grib septiņus. Kāpēc tieši septiņus? Tā grib, un viss – viņš taču ir barons.

 

 

 

Bet vai tā nav baroneses ēna, kas pavīd starp parka kokiem pie romantiskā dīķa tad, kad virs Tāšu ezera paceļas mēness? Nopland apmetnis, nošvīkst krinolīns un nosmaržo pēc dārgām eļļām, vestām no Austrumzemēm. Baronese pārlaiž apkārtnei vērtējošu skatu un atzinīgi pamāj ar galvu, redzot, ka viss ir kārtībā un puķu dobes apjož čuguna un keramikas apmales, rotātas ornamentiem. Tās bija darinājis meistars no Prūsijas, taču kučieris un staļļmeistars teikuši, ka tādus darbus pieprot arī tepat, Liepājā, – ka tur ir ne tikai labi galdniekmeistari, kuri muižai darinājuši mēbeles, bet arī smalkamatnieki, un nākamreiz baronese sauks meistarus no Liepājas.

 

 

 

Tā būs lētāk, nevajadzēs maksāt pievienotās vērtības nodokli, un arī Valsts ieņēmumu dienests nepiesiesies.

Bet varbūt baroneses siluets bija tikai šķitums, ti¬kai ēnu rotaļas mēnessgaismā, ar ko 1734. gadā celtā Tāšu muižas kungu māja centās stāstīt savu mūžseno stāstu. Vajadzēja tikai ieklausīties, un tad seno dienu ainavas sāka vīdēt acu priekšā, nemaz nebija nepieciešams raut vaļā vīna mucas spundi muižas pagrabā.

 

 

 

Stāsts no grāmatas "100 stāsti par Grobiņas novadu"

 

 

 

Ar darbu norisi muižā iespējams iepazīties, noklausīties interesantu stāstījumu par Tāšu muižas vēsturi un kā visi nepieciešamie materiāli restaurācijai atceļojuši no dažādām Latvijas vietām. Apmeklējumu pieteikt iepriekš.

 

Tāšu muižas apskati un ekskursiju var pieteikt pa tālruni (+371) 29133136

 

#5 Makšķerēšanas iespējas Grobiņas novadā

 

Brīvdienās ik viens meklē, kā interesanti un aizraujoši pavadīt brīvo laiku. Makšķerēšana ir aizraujošs veids brīvā laika pavadīšanai pie dabas. Grobiņas novadā ir plašs copes piedāvājums, Jums atliek tikai izvēlēties.

 

Tāšu ezers - Tāšu ezerā ir dūņains ūdens. Ezerā ir vērojams interesants dabas veidojums - peldošās salas. Savukārt pie ezera sastopami arī neskaitāmi daudz meža dzīvnieki. Makšķerniekiem ezers sagādā bagātīgus lomus. Tāšu ezerā laivu nomu ar atpūtas vietām piedāvā divas saimniecības.

 

 

 

 

1.“Tāšu ezeru laivu bāzē” pieejama laivu noma makšķerēšanai, atpūtas vieta ar piknika iespējā, auto stāvlaukums, putnu vērošanas tornis. /Kontaktinformācija/

 

 

 

2. “Mazstāši”, kas atrodas pašā ezeru krastā. “Mazstāšos” pieejama laivu noma, piknika vieta un atpūtas namiņš ar skatu uz ezeru, karstā ūdens baļļa. /Kontaktinformācija/

 

 

 

Iecienīta makšķerēšanas vieta ir Bārtas upe. Bārtas upe pārsteidz ik vienu ar dabas skatiem, ainavu un rāmo ūdens tecējumu. Grobiņas novadā Atpūtas bāze "Ods", kas atrodas Bārtas upes krastos piedāvā atpūtniekiem plašas atpūtas iespējas. Laivu nomu, atpūtu kempinga namiņos ar terasi uz upi, īpašs piedāvājums ir atpūta Lofta namiņos, kas aprīkots ar terasi, virtuves zonu un fantastisku jumta logu, caur kuru iespējams vērot naksnīgi zvaigžņotās debesis. Pēc makšķerēšanas vai laivu brauciena pa Bārtas upi iespēja sasildīties pirtiņā un karstā baļļā. /Kontaktinformācija/

 

 

 

Grobiņas novadā ik vienam ar laivu ir iespēja doties uz Liepājas ezeru. Grobiņas novada pašvaldībā pie Liepājas ezera ir izveidojusi publisko laivas ielaišanas vietu ar auto stāvlaukumu. /Kontaktinformācija/

 

 

Baudiet brīvdienas draugu, ģimenes vai kolēģu lokā un atklājiet tūrisma iespējas ārpus vasaras sezonas. Brīvdienas meklējiet te: www.grobinasturisms.lv

Dalies:facebook.com twitter.com draugiem.lv

Sadarbības partneri