Pārgājieni

5Pārgājiens Virga-Mazkalēti


Apraksts:

 

Distance: 14.6km -23.6km

Maršruta tips: Līnijas veida, var sākt gan no Virgas, gan no Mazkalētiem.

Satrts: Var ar sākt gan no Virgas, gan no Mazkalētiem.

Ilgums: 3 – 7 stundas

Pieejamība: Gan ar kājam, gan ar velo

Segums: Pamatā grants ceļi

Nokļušana: Uz startu viss ērtāk nokļūt ar starppilsētas autobusu. Ja sāksiet maršrutu no Virgas, tad pietura “Vētras”. Ja izvēlēsieties sākt no Mazkalētiem, tad pietura “Mazkalēti”.

 

Maršruta apraksts:

 

Maršruts ir labi piemērots tiem, kas grib izmēģināt sevi garākā pastaigā, bet negrib izvēlēties sarežģītu reljefu. Ieteikums maršrutu sākt saullēktā no Mazkalētiem, ja debess būs skaidrs, tad pirmais ceļa posms ideāli piemērots saullēkta vērošanai. Pamatmaršruts ir 14.6 km, bet ieteikums iziet papildapli, kas ved pa veco Liepājas – Vaiņodes dzelzceļu līdz Prūšu ūdenskrātuvei, kur ir iespēja uztaisīt pauzīti, apsēsties pie galdiņa vai izpeldēties. Atpūtas vietas iezīmētas kartē.

 

Atpūtas vietas:

 

"Mazkalētu tilts" – ugunskurvieta, galdiņš, labierīcības

Lukužu tilts – atpūtas vieta "Ineses" – ugunskurvieta, galdiņš, labierīcības

Prūšu ūdenskrātuves atpūtas komplekss – ugunskurvieta, galdiņš, labierīcības. Ir iespēja iznomāt kempinga mājiņas.

 

 

Apskates vietas: 

(1) Krūtes – Bārtas evaņģēliski luteriskā baznīca. Valsts nozīmes 17.gs. arhitektūras piemineklis. 2013. gadā koka baznīcas ārējais veidols restaurēts. Baznīcā saglabājies autentisks 17.gs. altāris un kancele. Interesanti, ka baznīca ir no koka ar mūra torni. Turklāt pie baznīcas ir saglabājušies seni vācu baronu apbedījumi. Pēc apmeklētāju teiktā, baznīcā valda citāds garīgs miers, citādi skan balsis un var just vēsturisku notikumu smaržu. Lai apskatītu baznīcas iekštelpas, lūgums iepriekš vienoties par apmeklējuma laiku. Tālrunis: (+371) 29439220

 

 

(2) Paplakas baptistu draudze. Tā dibināta 1930. gadā. Sākumā dievkalpojumus noturēja brīvā dabā, bet jau 1930. gada 20. jūlijā tika ielikts pamatakmens. 1945. gadā lielākā daļa no apkārtnes ēkām tika iznīcinātas, taču Paplakas baptistu dievnams, kaut arī pamatīgi cietis, netika pilnībā nopostīts.

 

(3) Paplakas bijuša dzelzceļa stacija. Stacijas sākotnējais nosaukums bija PLEIKE. Tā tika atvērta 1879. gadā uz Liepājas – Vaiņodes dzelzceļa līnijas, tad izbūvēja atzarojumu uz akmeņlauztuvēm Liepājas ostas paplašināšanai. 1919. gadā tika uzcelta jauna stacijas ēka, kas darbojās pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, bet tika pilnībā iznīcināta Otrā pasaules karā. Pēckara periodā visā Padomju Savienības teritorijā tika atjaunotas dzelzceļa stacijas pēc tipveida projektiem. Paplakas stacija, kāda tā redzama šodien, tika nodota ekspluatācijā 1952. gadā, kā maza izmēra dzelzceļu staciju ēku komplekss.

 

(4.) Kalpu māja un zirgu stallis Virgas muižas kompleksam. Virgas muižas kompleksa būtiska sastāvdaļa ir kalpu māja un zirgu stallis, kas datēti ar 1837. celtniecības gada skaitli. Māja ir slavena ar to, ka visos laikos tur dzīvojuši ļoti dažādi cilvēki. Pirmās Latvijas laikos tur dzīvojuši lauksaimnieki, pēckara gados kolhoznieki. "Rožlejās" dzīvojis vetārsts, zootehniķe, lopkopji, feldšere, mehāniķis u.c. Pagājušā gadsimta 60. gadu beigās ēka nedaudz pārbūvēta.  Pirmajā stāvā bijusi liela zāle, kurā sākumā bijis veikals, bet vēlāk tajā darbojies Tautas nams, rīkotas balles.

 

(5) Kārļa XII zābaks. Ziemeļu kara laiku. 1701. gada ziemā Zviedrijas karaļa Kārļa XII vadītais karaspēks iekārtoja Virgā nometni. Pēc vietējo ļaužu nostāstiem, Spilves kaujā pie Rīgas karalis pazaudējis zābaku, bet Virgā tas atkal “atradies” kā Ziemeļu kara notikumu atgādinājums. Zviedrijas karaļa zābaks “glabājas” Virgas muižas parkā, kur iekārtota ērta atpūtas vieta gan vietējiem iedzīvotajiem, gan Virgas viesiem.

 

(6) Virgas muižas komplekss. Muižas kompleksu veido kungu nams, klēts, vairākas saimniecības ēkas, parks un muižas dīķīši. No atsevišķām muižas vietām paveras neparasti skaists skats uz senos laikos nozīmīgās Vārtājas upes senleju. Virga ir brīnišķīga vieta, kur pastaigāties un pabūt senatnes noskaņās. Ap Virgas muižu izveidojies parks, kurā daudzu gadu garumā veikti retu, interesantu koku un krūmu stādījumi. Tas piemērots aktīvai atpūtai, jo šeit iekārtots Virgas skolas sporta laukums.

  

(7) Virgas dzirnavu mūris. Virgas dzirnavas jau ilgāku laiku kļuvušas par Virgas simbolu, jo atrodas augstākā Virgas kalna galā. Agrāk tās bijušas holandiešu tipa vējdzirnavas, kurās ļaudis maluši miltus. Dzirnavas pirmo reizi minētas 1892. gadā, bet pēdējo reizi darbojušās 1937. gadā.

 

Pārgājiena maršruts GPX fails: /Lejuplādēt te/

 

Lai atvērtu GPX failu ar takas maršrutu mobilajā tālrunī vai datorā, jābūt instalētai kādai no ceļošanas aplikācijām vai kartēm, piem., GPX VieweWikiloc, Outdooractive, ViewRanger, OS Maps vai arī citām GPX failu lasīšanas programmām un aplikācijām

 

Pārgājiena maršruta karte:

 

 

E-pasts: travel@grobinasturisms.lv

Tālrunis: 26490324

Dalies:

facebook.com
twitter.com
draugiem.lv


Sadarbības partneri